Mity - Domy szkieletowe - kanadyjskie

szybki kontakt: +48 508 360 980

Producent Domów Szkieletowych

Lignum Home

Mity o domach szkieletowych

Czy dom z drewna można ocieplić styropianem?

Bardzo częstym pytaniem, które zadają inwestorzy jest to, czy do ocieplenia domu szkieletowego można użyć styropianu? Styropian jest tworzywem sztucznym, który nie przepuszcza pary wodnej. W konsekwencji pozostaje ona w przestrzeni (płyta OSB – styropian), powodując zawilgocenie i sukcesywną degradację materiału. Styropian jest także materiałem który jest podatny na wilgoć i istnieje ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni. Ponad to, posiada dużo słabszą izolację akustyczną w porównaniu do wełny skalnej. Ten materiał nie jest także ekologiczny – dla firmy budującej domy szkieletowe Lignum Home jest to dużą wadą. Głównym powodem stosowania przez inne firmy budowlane styropianu na elewację domu szkieletowego jest dużo niższa cena w stosunku do wełny skalnej. Naszym zdaniem zawsze warto przedkładać jakość produktu ponad cenę. Wolimy użyć droższego, trwalszego materiału i mieć pewność, że spełni on swoją funkcję. Inwestorzy w ten sposób będą mogli cieszyć się ciepłym i ekologicznym domem kanadyjskim, który spełni wszystkie wymagania a także będzie wybudowany zgodnie z normami oraz sztuką budowlaną.

Czy dom kanadyjski może zostać porwany przez wiatr?

W Polsce w ostatnich latach bardzo często pojawiają się liczne anomalie pogodowe, mogące wzbudzać niepokój inwestorów, czy ich przyszły dom szkieletowy będzie na tyle trwały i wytrzymały, aby pozostał nienaruszony w każdych warunkach atmosferycznych - nawet tych najbardziej niesprzyjających. Najważniejszą odpowiedzią na powyższe pytanie jest to, że domy z drewna w technologii szkieletowej budowane przez producenta domów kanadyjskich Lignum Home są bardzo dobrze przytwierdzone do fundamentów. Wykonywane jest to za pomocą odpowiednich kotew i śrub, które w sposób trwały łączą konstrukcję szkieletową z podłożem. Ponadto konstrukcja dachu również jest bardzo solidnie połączona z resztą budynku kanadyjskiego. Aby wiatr był w stanie porwać dom kanadyjski, musiałby podnieść go w całości, co jest bardzo mało prawdopodobne.


Czy dom szkieletowy jest odporny na korniki?

Drewno konstrukcyjne, z którego korzystamy podczas budowy domu systemem kanadyjskim jest suszone komorowo, a w wysokiej temperaturze suszenia giną wszelkiego rodzaju szkodniki, takie jak pleśń i inne grzyby, owady. Struktura drewna staje się sucha i twarda, nieatrakcyjna dla owadów z zewnątrz. Uznaje się suszenie komorowe za najlepszą impregnację drewna, bez użycia ciężkiej chemii, dzięki czemu dom szkieletowy można uznać za dom wysoce ekologiczny. 


Czym najlepiej ogrzewać dom szkieletowy?

Wielu klientów, którzy decydują się na budowę domu w systemie kanadyjskim docenia energooszczędny i ekologiczny charakter tego rodzaju budowli. Domy z drewna można wyposażyć we wszystkie najpopularniejsze źródła ciepła oraz systemy grzewcze. Jakie ogrzewanie wybrać do domu szkieletowego? Bardzo często klienci decydują się ogrzewanie gazowe do swojego domu. Nierzadko stosuje się także ogrzewanie elektryczne w domu drewnianym. Jednak największą poularnością ostatnio cieszą się pompy ciepła wraz z instalacją paneli fotowoltaicznych na dachu domu. 

 

Strop domu szkieletowego będzie skrzypiał ?

Stropy w stosowanej przez nas technologii kanadyjskiej są tworzone z płyt OSB lub MFP z pozostawieniem dylatacji o szerokości 2-3 mm. W ten sposób płyty nie nachodzą na siebie podczas chodzenia, przez co w efekcie nie skrzypią. Pozwala to na komfortowe użytkowanie drewnianego domu.


Czy w domu z gotowych komponentów ugina się strop ?

Podczas tworzenia stropów montujemy wysokie belki stropowe, w odległości między 40 cm a 50 cm. Ich zadanie polega na podtrzymaniu stropu. Dzięki tak gęstemu rozmieszczeniu belek, strop na pewno się nie ugnie.


Czy dom drewniany pozwala na wieszanie rzeczy na ścianach ?

Rzeczy lekkie, takie jak obrazy, zdjęcia, wystarczy powiesić za pomocą wbitego do płyty gipsowo-kartonowej gwoździa, cięższe na wkręcie, a takie do 20 kg na kołku. Szafki kuchenne można powiesić na listwie montowanej na drewnianym słupku konstrukcyjnym. Ponad to, firma Lignum Home wykonuje również nadbicia drewniane ścian pod montaż wyposażenia po konsultacji z inwestorem na placu budowy.


Czy dom szkieletowy wytrzyma dłużej ?

Domy o konstrukcji szkieletowej tworzymy dla pokoleń. Drewno jest doskonałym materiałem budulcowym. Warto zauważyć, że wiele budynków istniejących na świecie od kilkuset czy kilkudziesięciu lat jest wykonanych z drewna. Są to między innymi Zakazane Miasto w Chinach oraz liczne budynki szkieletowe w Stanach Zjednoczonych.

Domy szkieletowe są zawsze niskie ?

Nieprawdą jest, że domy w systemie szkieletowym muszą pozostawać niskie. Dla przykładu, w 2019 roku powstał w Norwegii 18-piętrowy, mierzący 85 metrów wysokości wieżowiec. Jest on najwyższym budynkiem na świecie wykonanym z drewna. Wszystko jest możliwe! Najczęściej jednak inwestorzy wybierają domy szkieletowe parterowe a także domy kanadyjskie z poddaszem użytkowym. Wysokość pomieszczeń w środku domu z drewna jest taka sama jak w domu wybudowanym w technologii murowanej. Jeżeli we wnętrzu ma zostać zastosowana rekuperacja, wykonujemy wyższe pomieszczenia, dzięki czemu po zamontowania systemu rekuperacji nie zostaje obniżone żadne z pomieszczeń. 

Czy dom w technologii kanadyjskiej jest energooszczędny ?

Drewno jest energooszczędnym, ekologicznym materiałem. Ogrzewając dom szkieletowy, ogrzewamy tylko powietrze, które znajduje się we wnętrzu. Ściany nie pochłaniają ciepła, tak jak w przypadku domu murowanego. Domy szkieletowe nagrzewają się w całości do godziny, a temperatura w ciągu doby spada maksymalnie o 3°C w trakcie trwania mroźnej zimy. Dom drewniany w zimie zatrzymuje ciepło, a w lecie oddaje je na zewnątrz. Dzięki temu, inwestor użytkując dom szkieletowy nie ponosi dużch kosztów związanych z ogrzewaniem, dzięki czemu może cieszyć się tanim domem szkieletowym.

Czy ściany w domu szkieletowym są dźwiękoszczelne ?

Ściany konstrukcyjne nośne oraz działowe, a także stropy wypełnione są wełną mineralną, która stwarza wysoką barierę akustyczną. Komfort użytkowania domu drewnianego jest zatem porównywalny do domu wybudowanego metodą tradycyjną. 


Image
Lignum Home to producent domów szkieletowych. Realizujemy budowy kompleksowo. Możesz otrzymać od Nas dom szkieletowy pod klucz. Budujemy domy głównie na śląsku oraz w małopolsce. Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą domów szkieletowych.
Dane kontaktowe
Adres: ul. Węglowa 15
(wjazd od ulicy Witosa)

34-300 Żywiec
e-mail: biuro@lignumhome.pl
telefon: 508 360 980