Mity o domach szkieletowych
Czy dom z drewna można ocieplić styropianem?
Bardzo częstym pytaniem, które zadają inwestorzy jest to, czy do ocieplenia domu szkieletowego można użyć styropianu? Styropian jest tworzywem sztucznym, który nie przepuszcza pary wodnej. W konsekwencji pozostaje ona w przestrzeni (płyta OSB – styropian), powodując zawilgocenie i sukcesywną degradację materiału. Styropian jest także materiałem który jest podatny na wilgoć i istnieje ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni. Ponad to, posiada dużo słabszą izolację akustyczną w porównaniu do wełny skalnej. Ten materiał nie jest także ekologiczny – dla firmy budującej domy szkieletowe Lignum Home jest to dużą wadą. Głównym powodem stosowania przez inne firmy budowlane styropianu na elewację domu szkieletowego jest dużo niższa cena w stosunku do wełny skalnej. Naszym zdaniem zawsze warto przedkładać jakość produktu ponad cenę. Wolimy użyć droższego, trwalszego materiału i mieć pewność, że spełni on swoją funkcję. Inwestorzy w ten sposób będą mogli cieszyć się ciepłym i ekologicznym domem kanadyjskim, który spełni wszystkie wymagania a także będzie wybudowany zgodnie z normami oraz sztuką budowlaną.
Czy dom kanadyjski może zostać porwany przez wiatr?
W Polsce w ostatnich latach bardzo często pojawiają się liczne anomalie pogodowe, mogące wzbudzać niepokój inwestorów, czy ich przyszły dom szkieletowy będzie na tyle trwały i wytrzymały, aby pozostał nienaruszony w każdych warunkach atmosferycznych - nawet tych najbardziej niesprzyjających. Najważniejszą odpowiedzią na powyższe pytanie jest to, że domy z drewna w technologii szkieletowej budowane przez producenta domów kanadyjskich Lignum Home są bardzo dobrze przytwierdzone do fundamentów. Wykonywane jest to za pomocą odpowiednich kotew i śrub, które w sposób trwały łączą konstrukcję szkieletową z podłożem. Ponadto konstrukcja dachu również jest bardzo solidnie połączona z resztą budynku kanadyjskiego. Aby wiatr był w stanie porwać dom kanadyjski, musiałby podnieść go w całości, co jest bardzo mało prawdopodobne.
Czy dom szkieletowy jest odporny na korniki?
Czym najlepiej ogrzewać dom szkieletowy?
Strop domu szkieletowego będzie skrzypiał ?
Czy w domu z gotowych komponentów ugina się strop ?
Czy dom drewniany pozwala na wieszanie rzeczy na ścianach ?
Czy dom szkieletowy wytrzyma dłużej ?
Domy o konstrukcji szkieletowej tworzymy dla pokoleń. Drewno jest doskonałym materiałem budulcowym. Warto zauważyć, że wiele budynków istniejących na świecie od kilkuset czy kilkudziesięciu lat jest wykonanych z drewna. Są to między innymi Zakazane Miasto w Chinach oraz liczne budynki szkieletowe w Stanach Zjednoczonych.
Domy szkieletowe są zawsze niskie ?
Nieprawdą jest, że domy w systemie szkieletowym muszą pozostawać niskie. Dla przykładu, w 2019 roku powstał w Norwegii 18-piętrowy, mierzący 85 metrów wysokości wieżowiec. Jest on najwyższym budynkiem na świecie wykonanym z drewna. Wszystko jest możliwe! Najczęściej jednak inwestorzy wybierają domy szkieletowe parterowe a także domy kanadyjskie z poddaszem użytkowym. Wysokość pomieszczeń w środku domu z drewna jest taka sama jak w domu wybudowanym w technologii murowanej. Jeżeli we wnętrzu ma zostać zastosowana rekuperacja, wykonujemy wyższe pomieszczenia, dzięki czemu po zamontowania systemu rekuperacji nie zostaje obniżone żadne z pomieszczeń.
Czy dom w technologii kanadyjskiej jest energooszczędny ?
Drewno jest energooszczędnym, ekologicznym materiałem. Ogrzewając dom szkieletowy, ogrzewamy tylko powietrze, które znajduje się we wnętrzu. Ściany nie pochłaniają ciepła, tak jak w przypadku domu murowanego. Domy szkieletowe nagrzewają się w całości do godziny, a temperatura w ciągu doby spada maksymalnie o 3°C w trakcie trwania mroźnej zimy. Dom drewniany w zimie zatrzymuje ciepło, a w lecie oddaje je na zewnątrz. Dzięki temu, inwestor użytkując dom szkieletowy nie ponosi dużch kosztów związanych z ogrzewaniem, dzięki czemu może cieszyć się tanim domem szkieletowym.
Czy ściany w domu szkieletowym są dźwiękoszczelne ?
Ściany konstrukcyjne nośne oraz działowe, a także stropy wypełnione są wełną mineralną, która stwarza wysoką barierę akustyczną. Komfort użytkowania domu drewnianego jest zatem porównywalny do domu wybudowanego metodą tradycyjną.