Jak zacząć budowę - Domy szkieletowe - kanadyjskie

szybki kontakt: +48 508 360 980

Producent Domów Szkieletowych

Lignum Home
Image

Budowa domu szkieletowego krok po kroku
Jak zacząć budowę domu

Budowa domu szkieletowego krok po kroku. Budowa domu to szczególna inwestycja, która motywuje do podejmowania wielu – czasem trudnych decyzji oraz wymaga od Inwestora dużej czujności na każdym etapie realizacji. Należy przede wszystkim wybrać najlepszą firmę budowlaną, zajmującą się budownictwem szkieletowym, która od początku do końca zadba o każdy szczegół podczas realizacji.
Bardzo często formalności związane z budową domu budzą wiele pytań, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik o tym, jak zacząć budowę domu kanadyjskiego krok po kroku.

budowa domu szkieletowego krok po kroku

Dlaczego warto określić swoje potrzeby?

Jak duży dom szkieletowy będzie nam potrzebny? Ile osób ma w nim mieszkać i jakie mamy możliwości jeśli chodzi o cenę takiego przedsięwzięcia? Czy ma to być gotowy dom parterowy czy dom kanadyjski z poddaszem użytkowym? Bardzo często zdarza się, że wyolbrzymiamy swoje potrzeby, wybierając projekt domu, w którym nie zdołamy w 100% wypełnić przestrzeni albo będzie wręcz za mały. Trzeba na spokojnie zastanowić się, czego tak naprawę oczekujemy od własnego domu kanadyjskiego i co sprawi, że będziemy się w nim czuć komfortowo. Określenie swoich potrzeb jest bardzo istotne. Warto szczegółowo przeanalizować wszelkie czynniki, które mogą mieć wpływ na rezultat oraz koszty budowy. Należy także wziąć pod uwagę budżet, którym dysponujemy. W tym momencie trzeba także zastanowić się, z czego będziemy finansować budowę. Określenie swojej zdolności finansowej jest bardzo istotne. Często klienci decydują się na kredyt hipoteczny na budowę domu lub wybierają budowę domu tanim kosztem - wybierając tani dom szkieletowy w stanie surowym zamkniętym, który jest najtańszą, ekonomiczną opcją.



Jaką działkę wybrać na swój dom szkieletowy?

Przed zakupem działki przeznaczoną na budowę drewnianego domu szkieletowego warto sprawdzić, czy dla terenu, na którym znajduje się działka został uchwalony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Dowiemy się z niego, na jakie cele działka jest przeznaczona i czy będziemy mogli wybudować na niej taki dom kanadyjski, jaki nas interesuje. W warunkach mogą być także zawarte szczegółowe regulacje określające np. takie parametry jak: wysokość budynku, liczbę kondygnacji, rodzaj dachu a nawet kolor elewacji. Jeśli wszystko Nam odpowiada, możemy przystąpić do zakupu działki. Po zakupie wybranej przez Państwa działki należy dopełnić pozostałych formalności, które pozwolą nam uzyskać pozwolenie na budowę domu w konstrukcji drewnianej. Jeżeli dla naszej działki został opracowany Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, należy złożyć w Wydziale Architektury wniosek o wypis oraz wyrys z tego planu. Zdarza się jednak, że działka nie jest objęta MPZP, wtedy trzeba jak najszybciej go uzyskać.

Projekt domu szkieletowego- jak wybrać?

Kolejnym etapem, tuż po określeniu swoich potrzeb oraz po zakupie działki jest wybór idealnego projektu domu w technologii kanadyjskiej, który będzie doskonale dopasowany do wymagań domowników. Na rynku istnieje wiele biur projektowych, ofertujących projekty domów gotowych. Dla wielu inwestorów jest to dobre rozwiązanie, ponieważ można od razu zobaczyć jak będzie wyglądał dom – od rzutów, widoków elewacji aż po wizualizacje wnętrza. Możemy wybrać projekty domów szkieletowych parterowych albo dom kanadyjski z poddaszem użytkowym. Wybierając projekt domu z drewna nie musisz kierować się szczególnymi wymaganiami, które musi spełniać dom szkieletowy. Można wybrać dowolny projekt domu, który Ci się podoba. Przeszkodą nie jest także projekt domu w technologii murowanej.Producent domów kanadyjskich profesjonalnie zaadaptuje go na konstrukcję szkieletową - taka usługa jest za darmo w Lignum Home. Niektórzy jednak chcą zaprojektować całkowicie od nowa swój dom z drewna, który będzie niepowtarzalny. W tym celu należy udać się do wybranego architekta, który wysłucha naszych potrzeb i stworzy projekt indywidualny - będzie on odzwierciedleniem wizji klienta. Następnie pomoże nam on w uzyskaniu pozwolenia na budowę domu w technologii szkieletowej.

 

 Wizyta u architekta

Jeśli wybraliśmy projekt gotowy należy wybrać się do architekta. Przeprowadzi on adaptację projektu gotowego. W ramach obowiązkowej części adaptacji architekt wykona projekt zagospodarowania działki, w którym określona będzie m.in. lokalizacja budynku, przyłączy, miejsca na odpady. Następnie sprawdzi zgodność projektu z warunkami MPZP lub WZ, a także przeprowadzi dostosowanie fundamentów do warunków gruntowo – wodnych a także ewentualnie spadku terenu. Może on w tym momencie także nanieść zmiany do projektu, np. zmiana układuf niektórych pomieszczeń, powiększenie lub pomniejszenie okien. Dzięki temu projekt domu szkieletowego będzie dostosowany do wymagań domowników. Po adaptacji inwestor otrzymuje projekt budowlany i może przystąpić do procedury uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia budowy.



Jak uzyskać pozwolenie na budowę? 

Dobrym rozwiązaniem będzie zlecenie wybranemu architektowi, aby zajął się uzyskaniem wszystkich potrzebnych dokumentów, w tym pozwolenia na budowę domu w technologii szkieletowej. Pozbędziemy się dzięki temu niepotrzebnych stresów oraz zbędnego chodzenia do urzędów. Trzeba też pamiętać, że uzyskane pozwolenie na budowę ważne jest 3 lata - w tym czasie należy zacząć prace budowlane. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne złożenie dokumentów, warto pamiętać, że wniosek o pozwolenie na budowę kanadyjskiego domu należy złożyć po zakupieniu działki oraz po opracowaniu projektu budowlanego. Do przygotowanego wniosku dołącza się jeszcze kilka niezbędnych dokumentów. Przygotowaną całość składamy w starostwie powiatowym, które jest zależne od lokalizacji naszej przyszłej inwestycji. Jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę domu z drewna?

- 4 oryginalne egzemplarze projektu budowlanego
- Zaświadczenie o tym, że współpracujący z Państwem architekt ma odpowiednie uprawnienia,
- Zaświadczenie, że jesteśmy właścicielami działki, która spełnia kryteria działki przeznaczonej na cele budowlane.

 

Jaka jest najlepsza firma budowlana?

Decydując się na budowę domu w technologii kanadyjskiej drewnianej trzeba zastanowić się także nad tym, czy będziemy budować drewniany dom metodą gospodarczą czy systemem zleconym. Najlepszym rozwiązaniem będzie budowa domu w systemie zleconym, w którym doświadczona firma od budowy domu szkieletowego wykona Państwa dom z największą starannością oraz w konkurencyjnej cenie. Chcemy, żeby zwrócili Państwo uwagę, jak wielki wpływ na jakość oraz cenę domu ma wybór odpowiedniej firmy a także najlepszych materiałów oraz zastosowanych rozwiązań. Wiele firm działających na lokalnym rynku stosuje tańsze i mniej trwałe produkty dzięki czemu może zaproponować niekiedy korzystniejszą ofertę. Producent domów kanadyjskich Lignum Home stawia na najwyższą jakość surowców, aby dom służył Państwu długie lata oraz był bezawaryjny podczas jego użytkowania. Przy wyborze budowy domu szkieletowego w systemie zleconym, inwestor nie jest bezpośrednio zaangażowany w prace budowlane, a jedynie dogląda jakie są postępy, przez co zyskuje cenny czas.



Rozpoczęcie budowy domu szkieletowego

Budowa domu szkieletowego to szczególna inwestycja wymagająca ogromnego nakładu pracy i zaangażowania. Jednak po przejściu przez wszystkie powyższe etapy, gwarantowana jest wyjątkowa nagroda – wymarzony dom kanadyjski!

Można też ominąć te wszystkie kroki i wszelkie formalności pozostawić profesjonalnej firmie budowlanej. Jako producent domów szkieletowych działamy kompleksowo! Wystarczy przyjść na spotkanie do naszego biura lub napisać do Nas, a zajmiemy się wszystkim. 

Image
Lignum Home to producent domów szkieletowych. Realizujemy budowy kompleksowo. Możesz otrzymać od Nas dom szkieletowy pod klucz. Budujemy domy głównie na śląsku oraz w małopolsce. Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą domów szkieletowych.
Dane kontaktowe
Adres: ul. Węglowa 15
(wjazd od ulicy Witosa)

34-300 Żywiec
e-mail: biuro@lignumhome.pl
telefon: 508 360 980