FAQ - Domy szkieletowe - kanadyjskie

szybki kontakt: +48 508 360 980

Producent Domów Szkieletowych

Lignum Home

Pytania klientów


Czy dom szkieletowy jest łatwopalny?

Wbrew pozorom domy szkieletowe nie są palne. Ściany wykonane przez nas są bardzo dobrze zabezpieczone za pomocą wełny mineralnej, która nie jest materiałem łatwopalnym. Co oznacza, że drewno się nie spali, ponieważ nie ma dostępu tlenu, z którym wchodzi w reakcję. Dodatkowo jest ono czterostronnie strugane oraz krawędzie są fazowane, więc ewentualny ogień ślizga się po powierzchni.

Mój dom zjedzą korniki?

Drewno konstrukcyjne, z którego korzystamy podczas budowy domu szkieletowego jest suszone komorowo, a w wysokiej temperaturze suszenia giną wszelkiego rodzaju pasożyty, takie jak pleśń, grzyby oraz owady.

Czy w domu kanadyjskim pękają ściany?

Do budowy domu szkieletowego Lignum home używa drewna suszonego komorowo. Nie zmienia ono w sposób drastyczny swojej objętości, więc ściany nie będą pękać. Problem pękania ścian nie zależy od technologii szkieletowej. Może wystąpić jedynie na skutek nieodpowiednio wykonanej konstrukcji - zarówno w domu szkieletowym jak i w domu murowanym. 

To prawda, że stropy skrzypią?

Stropy w technologii kanadyjskiej są tworzone z płyt OSB z pozostawieniem dylatacji o szerokości 2 – 3 mm. W ten sposób płyty nie nachodzą na siebie, podczas chodzenia, przez co w efekcie nie skrzypią.

Stropy uginają się pod ciężarem?

Podczas tworzenia stropów montujemy wysokie belki stropowe, które są montowane w odległości między 40 cm a 50 cm. Ich zadanie polega na podtrzymaniu stropu. Przez tak gęste rozmieszczenie belek, strop w domu szkieletowym na pewno się nie ugnie.

Dom wytrzyma tak długo, aby moje dzieci mogły w nim później mieszkać?

Domy o konstrukcji szkieletowej tworzymy dla pokoleń. Drewno jest doskonałym materiałem budulcowym. Warto zauważyć, że wiele budynków istniejących na świecie od kilkuset lat, bądź kilkudziesięciu jest wykonanych z drewna. Są to między innymi Zakazane Miasto w Chinach oraz większość budynków w Stanach Zjednoczonych.

Chciałbym dom z poddaszem użytkowym, czy to prawda, że może być tylko parterowy?

Nie prawdą jest, że w technologii szkieletowej można budować tylko niskie budynki. Dla przykładu, w 2019 roku powstał w Norwegii wieżowiec 18 – piętrowy, który mierzy 85 m wysokości. Wieżowiec ten jest jednocześnie najwyższym budynkiem na świecie wykonanym z drewna. Wszystko jest możliwe

Będzie słychać hałasy z zewnątrz i jak ktoś chodzi na poddaszu?

Ściany konstrukcyjne nośne oraz działowe, tak jak i strop wypełnione są wełną mineralną, która stwarza wysoką barierę akustyczną. Stawiamy na najwyższą jakość budowanych przez nas domów kanadyjskich, aby służyły naszym klientom przez wiele lat.

Czy dom szkieletowy jest ciepły?

Drewno jest energooszczędnym, ekologicznym materiałem. Ogrzewając dom szkieletowy, ogrzewamy tylko powietrze, które znajduje się we wnętrzu. Ściany nie pochłaniają ciepła, tak jak w przypadku domu murowanego. Domy w technologii kanadyjskiej nagrzewają się w całości do godziny, a temperatura w ciągu doby spada maksymalnie o 3°C w trakcie trwania mroźnej zimy. Dom drewniany w zimie zatrzymuje ciepło, a w lecie oddaje je na zewnątrz.

Mogą być powieszone szafki w kuchni i półki w salonie?

Rzeczy lekkie, takie jak obraz, zdjęcia wystarczy powiesić za pomocą wbitego gwoździa, cięższe na wkręcie, a takie do 20 kg na kołku do płyty kartonowo – gipsowej. Natomiast szafki kuchenne można powiesić na listwie, która jest montowana na drewnianym słupku konstrukcyjnym.

Jak przyjdzie wichura, to nie porwie mi domu?

Domy szkieletowe budowane przez nas są bardzo dobrze przytwierdzone do posadowienia, tak jak i dach do konstrukcji. Mocowane są za pomocą kotew i gwoździ odpowiedniej długości. Aby wiatr porwał dom musiałby podnieść go w całości, co jest bardzo mało prawdopodobne.

Jakie ogrzewanie zastosować w domu szkieletowym?

W domu szkieletowym można zastosować każdą forme ogrzewania cieplnego. Bardzo popularnym rozwiązaniem w ostatnich latach stało się ogrzewanie domu szkieletowego pompą ciepła a także ogrzewanie domu gazem.

Firma Lignum Home udziela wsparcia przy staraniu się o kredyt na dom?

Tak, Nasza firma wspomaga Państwa w dokonaniu wszelkich formalności dotyczących starania się o kredyt na budowę domu w systemie kanadyjskim. Więcej o uzyskaniu kredytu na dom.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu szkieletowego?

Jeżeli nie orientują się Państwo w sprawach dokumentacji na rozpoczęcie budowy domu z drewna, to w momencie rozpoczęcia współpracy chętnie Państwu w tym pomożemy.

Ile czasu trwa budowa domu z drewna?

Budowa domu szkieletowego trwa kilka razy krócej, niż w technologii tradycyjnej. Maksymalny czas realizacji to 3 – 4 miesiące. Po tym czasie inwestorzy mogą otrzymać od nas dom szkieletowy pod klucz. Klienci często wybierają także budowę domu tanim kosztem - w 1 miesiąc możemy wybudować dom kanadyjski w stanie surowym zamkniętym.

Budowa domu szkieletowego – od czego zacząć?

Należy przeanalizować działkę pod względem mediów, wybrać projekt budowalny, który będzie spełniał wymagania z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, uzyskać pozwolenie na budowę, zatrudnić kierownika budowy i można rozpoczynać prace budowlane.

Z jakiego drewna Lignum Home wykonuje konstrukcje? Czy jest to drewno impregnowane?

Wykorzystujemy do budowy domów w technologii kanadyjskiej Certyfikowane drewno w klasie minimum C24 znakowane znakiem CE. Nie korzystamy z drewna impregnowanego, ponieważ jest ono mało wytrzymałe na takie konstrukcje. Nasze drewno jest suszone komorowo oraz czterostronnie strugane, nie wymaga ono dodatkowej impregnacji.

Jakie są różnice między domem szkieletowym a murowanym?

Dom szkieletowy to przede wszystkim niższy koszt budowy o ok. 20 – 30 %, niż dom murowany o podobnej powierzchni użytkowej. Zaletami domów z drewna są niewątpliwie także: krótki czas budowy, niższe koszty eksploatacyjne, brak pęknięć na ścianach, możliwość rozpoczęcia budowy o każdej porze roku niezależnie od warunków atmosferycznych, zwiększona powierzchnia użytkowa domu kanadyjskiego o ok. 10 % więcej, niż w przypadku technologii tradycyjnej, ponieważ ściany w technologii drewnianej są cieńsze. Niewątpliwie technologia szkieletowa ma bardzo dużo zwolenników i jest coraz bardziej popularna w naszym kraju. 

Image
Lignum Home to producent domów szkieletowych. Realizujemy budowy kompleksowo. Możesz otrzymać od Nas dom szkieletowy pod klucz. Budujemy domy głównie na śląsku oraz w małopolsce. Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą domów szkieletowych.
Dane kontaktowe
Adres: ul. Węglowa 15
(wjazd od ulicy Witosa)

34-300 Żywiec
e-mail: biuro@lignumhome.pl
telefon: 508 360 980