Ciekawostki - Domy szkieletowe - kanadyjskie

szybki kontakt: +48 508 360 980

Producent Domów Szkieletowych

Lignum Home
Image

Kilka ciekawostek
O budownictwie szkieletowym

Technologia budownictwa szkieletowego wiąże ze sobą dużo ciekawostek, jak i wiele nurtujących Państwa pytań dotyczących budowy domu szkieletowego. Drewno jest najstarszym materiałem budulcowym znanym ludzkości. Ludzie budowali domy z drewna już setki lat temu i wiele z nich istnieje po dziś dzień.

Czy wiesz, że...


 • Najstarszy drewniany budynek na świecie powstał na początku XI w. i jest stale zamieszkały. Znajduje się on na Wyspach Owczych we wsi Kirkjubøargarður.
 • Największą drewnianą budowlą na świecie jest Zakazane Miasto w centrum Pekinu w Chinach. Jest to kompleks pałacowy, który został wykonany na początku XV w. i składa się z 980 budynków. Obiekt ten został uznany za największy zbiór zachowanych zabytków drewnianych budowli na świecie i został wpisany w 1987r. na listę UNESCO.
 • W 2019r. zakończyła się budowa najwyższego wieżowca wykonanego w technologii szkieletowej. Znajduje się on 150 km od Oslo w Norwegii i składa się z 18 pięter. Jego wysokość wynosi 85 m.
 • W Polsce również znajdują się kilkusetletnie obiekty wznoszone z drewna. Najstarszą z nich jest kościół w okolicach Węgrowca w Wielkopolsce. Jego powstanie datowane jest na 1374r. Z zewnątrz jest skromny, natomiast wewnątrz znajdują się późnorenesansowe polichromie uznawane za najwspanialsze w Polsce.
 • Najdłuższy a zarazem najstarszy most drewniany w Europie znajduje się w Szwajcarii na rzece Reuss. Został zbudowany 1333r. i ma 204 m długości. Biegnie on ukośnie przez rzekę.
 • Najdłuższy most drewniany w Polsce znajduje się we wsi nieopodal Nowego Miasta nad Pilicą i mierzy 124 m długości.
 • Z drewna budowane są nie tylko domy i różnego rodzaju budynki, ale również mosty. Najdłuższy most drewniany na świecie powstał ok. 1850r. w Amarapura w Birmie i mierzy 1600 m długości.
 • Polska może się pochwalić swoim własnym rekordem Guinessa w kategorii Najdłuższa Deska Świata. Rekord należy do Centrum Edukacji i Promocji Regionu na Kaszubach. Ustanowiony rekord wynosił 36,83 m długości. Deska miała 6-7 cm grubości, a jej waga przekraczała 1100 kg. Kilka lat później ustanowili nowy rekord, który jest aktualnym rekordem świata. Deska mierzy aż 46,53 m długości!
 • Najwyższa konstrukcja drewniana na świecie znajduje się w Polsce, a dokładniej na Śląsku w Gliwicach. Jest ona nazywana „śląską wieżą Eiffla”, ponieważ jej kształt przypomina słynną wieże z Paryża. Konstrukcja mierzy 111 m wysokości. Wieża w podstawie ma wymiary 20 m x 20 m, a rozmiar górnej platformy wynosi 2,13 m x 2,13 m.
 • Drewno jest najbardziej energooszczędnym materiałem budowlanym.
 • Dom szkieletowy nie magazynuje ciepła w swoich ścianach, ponieważ drewno jest dobrym izolatorem ciepła wraz z wełną mineralną.
 • Domy kanadyjskie są domami dla pokoleń ze względu na solidną konstrukcję oraz wykonanie izolacji wysokiej jakości.
Image
Lignum Home to producent domów szkieletowych. Realizujemy budowy kompleksowo. Możesz otrzymać od Nas dom szkieletowy pod klucz. Budujemy domy głównie na śląsku oraz w małopolsce. Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą domów szkieletowych.
Dane kontaktowe
Adres: ul. Węglowa 15
(wjazd od ulicy Witosa)

34-300 Żywiec
e-mail: biuro@lignumhome.pl
telefon: 508 360 980