Dom szkieletowy czy murowany? Wady i zalety obu rozwiązań budowy domu
Budowa własnego domu to szczególna inwestycja, która wpływa na podejmowanie wielu decyzji. Chęć posiadania własnego lokum jest nadal bardzo wysoka wśród przyszłych inwestorów. Początek roku 2023 pozytywnie wpływa na inwestorów, sukcesywnie zaczynają oni myśleć o budowie własnego domu. Bardzo ważną, a zarazem jedną z pierwszych decyzji jest wybór metody wzniesienia domu. Dom szkieletowy czy murowany? Jakie wady i zalety mają te popularne technologie? To pytanie bardzo często pojawia się podczas rozmów o przyszłej budowie domu. Decyzja ta będzie motywowała inwestorów do kolejnego wyboru, czyli wyboru odpowiedniej firmy budowlanej, która ma doświadczenie w wybranej technologii i wybuduje dom trwały i bezpieczny zgodny ze sztuką budowlaną.
Z tego artykułu dowiesz się przede wszystkim:
- Dom szkieletowy a murowany - porównanie kosztów budowy domu
- Czy warto wybudować dom szkieletowy?
- Ile trwa budowa domu z drewna i dlaczego się opłaca?
JAKIE ZALETY MA DOM MUROWANY? CZY WARTO W 2023 ROKU POSTAWIĆ DOM MUROWANY?
Dom tradycyjny - czyli dom murowany znany jest ludziom od pokoleń. Nie bez powodu technologia murowana zwana jest technologią tradycyjną. Tradycja kojarzy się przede wszystkim z czymś wartym powielania; mającym wartość sentymentalną; czymś ponadczasowym. Z pokolenia na pokolenie powstawały domy murowane i do pewnego czasu była to najpopularniejsza metoda budowy domów w Polsce. Technologia murowana posiada niewątpliwie liczne zalety, które przekonują inwestorów do tego wyboru, ale domy tradycyjne posiadają również wady, które odpowiadają inwestorom na pytanie czy warto wybudować dom murowany.
WADY BUDOWY DOMU MUROWANEGO. Czy budowa domu murowanego się opłaca?
- długi czas budowy domu murowanego ze względu na konieczne przerwy technologiczne związane z pracami ,,mokrymi"
- grubsze ściany w domu wpływające na pomniejszenie powierzchni użytkowej wnętrza nawet o klkanaście procent!
- technologia murowana nie jest technologią ekologiczną
- wyższe rachunki za ogrzewanie spowodowane koniecznością ogrzania ścian domu murowanego
Zalety budowy domu szkieletowego. Czy budowa domu szkieletowego się opłaca?
Technologia szkieletowa jest coraz częściej wybieraną metodą wznoszenia budynków w naszym kraju. Dzieje się tak dlatego, że nieustannie wzrasta świadomość inwestorów na temat domów kanadyjskich, której zalety są przekonywujące. Szybkość budowy domu, niższe rachunki za ogrzewanie czy wysoka energooszczędność to nie jedyne zalety, które posiada dom z drewna!
ENERGOOSZCZĘDNE DOMY SZKIELETOWE
Dom szkieletowy to dom, który jest energooszczędny, dlatego rachunki za ogrzewanie takiego domu będą znacznie niższe niż w domu murowanym. Dlaczego tak się dzieje? Energooszczędność budynków szkieletowych jest taka wysoka, ponieważ w domu tradycyjnym w sezonie jesienno-zimowym najwięcej energii cieplnej zużywa się na ogrzanie ścian. W domu drewnianym nie ma takiej potrzeby – ogrzewa się tylko powietrze, które krąży po domu. Dzięki temu czas, który potrzeba na ogrzanie wszystkich pomieszczeń jest znacznie krótszy. Osiągamy dzięki temu optymalną temperaturę w pomieszczeniach w zaledwie kilka godzin.
Czy warto budować domy szkieletowe?
Mimo nieustannie zmieniających się trendów budowlanych budowa domu szkieletowego nadal posiada wiele korzyści i zalet, dzięki którym inwestorzy decdują się na budowę domu systemem kanadyjskim. Z roku na rok świadomość co do tej technologii sukcesywnie rośnie. Warto mieć na uwadze również fakt, że budowa domu szkieletowego powinna być wykonana bardzo dokładnie i solidnie, ponieważ jest to technologia wymagająca sporej wiedzy budowlanej. Warto wybrać odpowiednią firmę budowlaną, której można zaufać i zlecić budowę domu szkieletowego.
TRWAŁE DOMY SZKIELETOWE. SOLIDNY PRODUCENT DOMÓW SZKIELETOWYCH ZE ŚLĄSKA
Domy kanadyjskie, które budujemy są porównywalnie trwałe co domy murowane - dzięki zastosowaniu drewna certyfikowanego C24 ze znakiem CE pochodzącego z Polskich Lasów Państwowych oraz pozostałym materiałom, które stosujemy do wznoszenia budynków. Partnerzy, z którymi współpracujemy pozwalają nam na oferowanie najlepszych jakościowo produktów, które wykorzystujemy do budowy domów szkieletowych. Niemniej jednak technologia szkieletowa jest stosunkowo nową technologią, która przybyła do nas z krajów skandynawskich. Wszystko co nowe, budzi wiele pytań i wątpliwości, jednak wybierając profesjonalną firmę budowlaną Lignum Home nie ma się czego obawiać!
budowa domu szkieletowego małopolska
budowa domu z drewna śląsk
ILE TRWA BUDOWA DOMU SZKIELETOWEGO?
Budowa domu szkieletowego trwa bardzo krótko- w około 4 miesiące firma budowlana Lignum Home postawi dom drewniany w stanie deweloperskim na działce klienta. Co wpływa na fakt tak szybkiej możliwości budowy domu? Przede wszystkim mowa tutaj o braku konieczności wykonywania prac mokrych (poza płytą fundamentową). Dlatego konstrukcja szkieletowa powstaje ,,z dnia na dzień” co jest niewątpliwą zaletą domów szkieletowych.
Co jest tańsze dom drewniany czy murowany? Przegląd kosztów budowy domu
Koszty budowy domu szkieletowego trudno porównać do ceny budowy domu murowanego, ponieważ wpływ na to ma wiele czynników. Przede wszystkim główny wpływ na koszty budowy domu ma aktualna cena rynkowa materiałów budowlanych. Do budowy domu szkieletowego używane są zupełnie inne materiały niż przy budowie domu murowanego. Dużą rolę odgrywają też:
- wielkość domu – na rynku istnieje bardzo dużo projektów dopasowanych do potrzeb klientów. Można wybrać mały domek letniskowy służący do wakacyjnych wyjazdów lub 250 metrową rezydencję. Od tego przede wszystkim będzie zależała cena budowy domu murowanego jak i budowy domu szkieletowego.
- ilość kondygnacji – cena domu będzie różniła się w zależności od tego, czy wybierzemy dom parterowy czy z poddaszem. W domu parterowym musimy liczyć się jednak z większym kosztem wykonania płyty fundamentowej oraz dachu.
- rodzaj dachu – dach dwuspadowy będzie najtańszym rozwiązaniem, dlatego jest to bardzo chętnie wybieranym rodzajem dachu zarówno w domach szkieletowych jak i murowanych.
- etap wykończenia – producent domów szkieletowych Lignum Home oferuję budowę domu w trzech stanach wykończenia do wyboru przez inwestora:
- Stan surowy zamknięty przeczytaj więcej
- Stan deweloperski przeczytaj więcej
- Budowa pod klucz przeczytaj więcej
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą domów szkieletowych.