Smart Home w domu szkieletowym - czy warto?
Smart Home są to różnego rodzaju inteligentne rozwiązania, które mają za zadanie ułatwiać i kontrolować urządzenia elektryczne znajdujące się w domu - również w domu szkieletowym. Rozwiązanie to przypomina sceny z filmu science-fiction, gdzie w pełni zautomatyzowany świat jest czymś normalnym. Z systemem Smart Home jest to na wyciągnięcie ręki. Jak to możliwe?
Inteligentny dom – czyli Smart Home doskonale pozwala na kontrolowanie urządzeń w domu dzięki dedykowanej temu aplikacji mobilnej. Z dowolnego miejsca w Polsce a nawet na świecie można zdalnie regulować temperaturę w domu, sterować oświetleniem czy zamknąć okna gdy nadchodzi deszcz a Nas akurat nie ma w domu.
SMART HOME - PRZYSZŁOŚĆ NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
Co to tak właściwie jest Smart dom? Smart Home oznacza po prostu mądry dom lub jego popularniejsza nazwa to inteligentny dom.
Jest to pewnego rodzaju idea takiego miejsca – domu lub mieszkania, które dzięki nieustającemu postępowi w świecie nowoczesnych technologii będzie w stanie ułatwić użytkownikowi życie- wykonać nudne, rutynowe czynności, a nawet rozwiązać drobne problemy, nawet te, o których istnieniu na pierwszy rzut oka nie było wiadomo. Z czego więc składa się technologia inteligentnego domu?
Elementy wchodzące w skład inteligentnego domu:
- Główne urządzenia sterujące, dzięki którym możliwe jest kontrolowanie m. in.: oświetlenia lub pieca.
- Czujniki, których zadaniem jest między innymi wykrywanie ruchu obiektów czy też występowania np. trujących gazów.
- Jednostka centralna w ramach której połączone jest każde urządzenie inteligentnego domu. Pozwala ona na sterowanie wieloma elementami jednocześnie.
Smart Home - inteligentne oświetlenie
Bardzo ważnym przykładem Smart Home jest inteligentne oświetlenie. Na podstawowym poziomie możemy zamontować zwykły czujnik ruchu, który włączy światło, gdy wchodzimy do domu lub do danego pokoju. W rozwiązaniach Smart Home możena to bardzo dokładnie sprecyzować, na przykład aby moc światła była inna, gdy włącza się w dzień i inna gdy włącza się w nocy. Sterowanie oświetleniem za pomocą smartfona czy innego dedykowanego do tego sprzętu może okazać się przydatne, gdy zapomnimy wyłączyć światło a jesteśmy już poza domem i nie mamy czasu wracać, żeby go zgasić.
Inteligentny dom - sterowanie klimatyzacją i ogrzewaniem
Wyobraźmy sobie mroźną zimę – wracamy z pracy. Zanim wnętrze w pełni się nagrzeje minie pewien okres czasu a w tym czasie będziemy marznąć.
W Smart Home nic nie stoi na przeszkodzie, aby w system automatyzacji włączyć inteligentny termostat, który pozwala zaprogramować harmonogram pracy ogrzewania. Godzinę przed przyjściem do domu planujemy, że ogrzewanie właśnie wtedy się włączy – dzięki temu wchodzimy do nagrzanego domu.
Smart Dom - sterowanie oknami i roletami
Ciekawym rozwiązaniem jest sterowanie oknami lub roletami. System Smart Home może posłużyć do wywietrzenia mieszkania w czasie naszej nieobecności albo też można go zautomatyzować tak, aby co rano nie budził Nas głośny budzik, a otwierająca się roleta o wybranej godzinie i blask wschodzącego słońca.
Inteligentny dom - ile kosztuje Smart Home?
Nie ma co ukrywać - cena to właśnie jeden z kluczowych aspektów, który jest brany pod uwagę przy zakupie smart-produktów. Na korzyść klientów działa ciągły rozwój technologii, dzięki czemu konkurencja na rynku jest o wiele większa, a co za tym idzie – coraz tańsze są elementy budujące inteligentny dom.
Czy warto zainwestować w nowoczesny dom szkieletowy?
Smart home można w pewnym sensie traktować jako “zabawkę”. Prawdą jest, że ułatwia korzystanie z domu i zwiększa wygodę podczas jego użytkowania, ale to mimo wszystko system bez którego można żyć i nie odczuwać jego braku. Poza oszczędnością energii, czy podniesieniem bezpieczeństwa - wiele funkcji inteligentnego domu są pożądane głównie przez wielbicieli nowoczesnych technologii.