Budowa domu szkieletowego – co warto wiedzieć? 4 najczęstsze pytania do Lignum Home - Domy szkieletowe - kanadyjskie

szybki kontakt: +48 508 360 980

Producent Domów Szkieletowych

Lignum Home

Budowa domu szkieletowego – co warto wiedzieć? 4 najczęstsze pytania do Lignum Home

Podejmowanie ważnych decyzji towarzyszy inwestorom na każdym etapie podczas budowy wymarzonego domu szkieletowego. Coraz to nowsze technologie i stosowane rozwiązania budowlane sprawiają, że w głowie często zaczyna pojawiać się mętlik oraz towarzyszące temu pytania. Klienci chcący zasięgnąć rady u specialisty - przychodzą do Nas z pytaniami, na które staramy się udzielić rzetelnej odpowiedzi. Zależy Nam na tym, żeby każdy inwestor posiadał wiedzę na dany temat i mógł podejmować świadome decyzje podczas budowy.

BUDOWA DOMU SZKIELETOWEGO - CO WARTO WIEDZIEĆ?

Wiemy, jak ważny jest wybór odpowiedniego wykonawcy. Każda firma budowlana proponuje inne rozwiązania – lepsze i gorsze. Chcemy, żeby inwestorzy zwracali uwagę, jak wielki wpływ na jakość oraz cenę budowy domu z drewna ma wybór odpowiednich materiałów oraz zastosowanych rozwiązań. Wiele firm stosuje tańsze i mniej trwałe produkty dzięki czemu może zaproponować niekiedy znacznie korzystniejszą ofertę. Nasza firma stawia na najwyższą jakość surowców, aby dom służył długie lata oraz był bezawaryjny w czasie jego użytkowania.

Podczas porównywania kilku ofert warto dokładnie przeanalizować, czy na pewno każda z firm oferuje takie same usługi i materiały. Często różnica w cenie związana jest z innym zakresem prac lub zastosowaniem mniej trwałych materiałów.

Poniżej przyjrzymy się 4 najczęściej pojawiającym się pytaniom dotyczącym budowy domu szkieletowego i udzielimy na nie odpowiedzi.

pexels andrea piacquadio 3760529 1
1. Certyfikat drewna? Dlaczego jest tak ważny przy budowie domu?


Drewno to najważniejszy materiał całego domu szkieletowego, dlatego należy przestrzegać jego standardów i przygotowania. Podstawowe kryterium powinien stanowić znak jakości CE oraz klasa wytrzymałości drewna. Nasz surowiec jest certyfikowany do klasy minimum C24 oraz sygnowany znakiem CE zgodnie z normami europejskimi.

Certyfikat CE oznacza, że:

  • drewno zostało odpowiednio przygotowane na etapie produkcji
  • spełnia normy dla klasy C24
  • surowiec przeszedł odpowiednią kontrolę jakości

Certyfikat gwarantuje klientowi również, że kupując dany produkt nie przyczynia się do niszczenia środowiska naturalnego czy zubożenia bioróżnorodności ekosystemów leśnych. Jest to bardzo ważne dla naszej firmy, ponieważ aż 98% używanych przez nas materiałów jest pochodzenia naturalnego!


2. Impregnowane czy nie? Dlaczego nie impregnujemy drewna.

Powód jest prosty.

Nasza firma nie impregnuje drewna, ponieważ bardzo często zdarza się, że impregnatem ukrywane jest nieodpowiednie jego przygotowanie, słaba jakość lub inne wady, które sprawiłyby, że przed ich zakryciem klient nie kupiłby takiego surowca. Pod warstwą impregnatu mogą znaleźć się ślady owadów, kawałki kory czy nawet zgnilizna.

Ponadto preparaty stosowane do impregnacji i lakierowania drewna często posiadają substancje, które mogą być szkodliwe dla środowiska oraz naszego zdrowia.
Jak więc zabezpieczamy nasz surowiec? Drewno używane przez Lignum Home jest suszone komorowo. Taki sposób suszenia wyjaławia drewno z wszystkich mikroorganizmów, czyli zabija nam wszystkie szkodniki i grzyby. Struktura staje się sucha i twarda, nieatrakcyjna dla owadów z zewnątrz. Uznaje się suszenie komorowe za najlepszą impregnację drewna, bez użycia ciężkiej chemii.

Drewno jest materiałem ekologicznym, dlatego chcemy, aby w jak największym stopniu było przyjazne dla zdrowia domowników. 

3. Styropian na elewację to zły pomysł?

Styropian jest tworzywem sztucznym, który nie przepuszcza pary wodnej. W konsekwencji pozostaje ona w przestrzeni (płyta OSB- styropian), powodując zawilgocenie i sukcesywną  degradację materiału. Styropian jest także materiałem który jest podatny na wilgoć i istnieje ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni. Ponad to, posiada dużo słabszą izolację akustyczną w porównaniu do wełny skalnej. Ten materiał nie jest także ekologiczny– dla naszej firmy jest to dużą wadą. Głównym powodem stosowania styropianu na elewację jest dużo niższa cena w stosunku do wełny skalnej. Wolimy użyć droższego, lepszego materiału i mieć pewność, że spełni on swoją funkcję.

Naszym zdaniem zawsze warto przedkładać jakość produktu ponad cenę. 

siniat defentex elewacja domu szkieletowego

4. Płyta Siniat Defentex - w czym jest lepsza niż OSB?

Płyta Siniat Defentex jest to konstrukcyjna płyta gipsowo-włóknowa o wysokiej gęstości – jest dedykowana głównie do konstrukcji szkieletowych. Płyta ta posiada jednostronną powłokę z włókna szklanego, dzięki której wchłanianie wody zostaje ograniczone do minimum. Zarówno rdzeń jak i powłoka zapewniają bardzo dobrą wytrzymałość płyty w środowiskach wilgotnych blokując niemal całkowicie dostęp wody do wnętrza płyty. Płyta ta jest również otwarta dyfuzyjnie. Co to oznacza?

Płyta otwarta dyfuzyjnie umożliwia bezpieczne odprowadzanie wilgoci na zewnątrz budynku. Dzięki powłokom zewnętrznym i hydrofobowemu wypełnieniu, płyty Defentex są zaprojektowane na zasadzie „wewnętrznej membrany” i „płyty oddychającej”. Nie ma potrzeby pokrywania dodatkowo płyt membraną przeciwdeszczową lub oddychającą.

Podsumowując. Czym charakteryzuje się płyta Siniat Defentex?

  • Jest to płyta otwarta dyfuzyjnie
  • Posiada parametry płyty konstrukcyjnej
  • Ma zwiększoną odporność na ścinanie
  • Jest dedykowana dla budownictwa szkieletowego
  • Przeznaczona do stosowania na zewnątrz


Jakie wady ma płyta OSB?

Płyta OSB ma zbyt duży opór dyfuzyjny, przez co wilgoć pozostaje wewnątrz i doprowadza do pojawienia się pleśni i gnicia budulca. Faktem jest, że proces ten nie zachodzi natychmiast, a do pojawienia się dużych problemów potrzebne są lata, jednak niezauważony przeciek może znacznie to przyspieszyć. Warto dodać że przepuszczalność pary wodnej płyty siniat defentex to 10,65, a płyty osb to aż 30 ! Wiadomo, że im mniejsza wartość, tym materiał posiada lepsze właściwości.

W tym pojedynku wygrywa zdecydowanie płyta Siniat Defentex!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą domów szkieletowych.

Image
Lignum Home to producent domów szkieletowych. Realizujemy budowy kompleksowo. Możesz otrzymać od Nas dom szkieletowy pod klucz. Budujemy domy głównie na śląsku oraz w małopolsce. Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą domów szkieletowych.
Dane kontaktowe
Adres: ul. Węglowa 15
(wjazd od ulicy Witosa)

34-300 Żywiec
e-mail: biuro@lignumhome.pl
telefon: 508 360 980